Čítajte o baze čiernej (Sambucus nigra), ako nás v lete priťahuje svojou omamnou vôňou, aby sme nazbierali jej veľké voňavé kvety, z ktorých pripravíme chutný čaj alebo bazovú malinovku.
Autorom všetkých textov, fotografií, vídeí a perokresieb na tejto lokalite je dr.Ondrej Chreňo. Neoprávnená distribúcia akéhokoľvek textu alebo obrazového materiálu je chránená autorským zákonom.
Bylinné kúry s obsahom bazy:
(pre bližšie informácie kliknite na kúru)Spýtajte sa, ako vyzdravieť:
Baza čierna (Sambucus nigra) je liečivá krovitá rastlina, ktorú pozná hádam každý. Keď koncom jari rozkvitne, všade do okolia šíri omamnú vôňu, ktorá nám prezrádza, že začína leto. Ak má baza dostatok miesta a slnka, celý ker je obsypaný veľkými bielymi kvetmi, takže ju nemôžeme minúť bez povšimnutia. Na jeseň baza zmení farby. Z kvetov sa stanú fialovočierne guľaté plody.
Kedysi ľudia verili, že baza rastúca pri dome ochráni majiteľa od zlých duchov a bosoriek. Ak Vám však začne baza vyrastať na záhrade, dobre si rozmyslite, či ju tam necháte, pretože po dvoch - troch rokoch je problém sa jej zbaviť. Začne vyháňať hlboké podzemky a o pár rokov ju máte všade.
Zbierame najmä bazové kvety, ktoré sa po vysušení rozpadajú a uvoľňujú veľa peľu. Niektorí ľudia sú na bazový peľ alergickí a mali by sa baze radšej vyhýbať. Väčšina ľudí ju však znáša dobre a pri virózach, angínach, zápaloch priedušiek a pľúc je to veľmi dobrý prírodný liek.
Použitie kvetov bazy je známe, po ich nazbieraní a vysušení získame výborný liek na všetky vírusové ochorenia, nádchy, chrípky a zápaly. Vždy, keď je žiadúce dobre sa vypotiť a prečistiť telo, pripravíme si chutný bazový čaj, ktorý môžeme osladiť medom. Má podobné účinky ako kvet lipy, teda potopudné a močopudné. Klesne nám z neho horúčka a utíšia sa všetky bolesti, ktoré sa často objavujú najmä pri chrípkových ochoreniach.
Na prípravu čaju použijeme polievkovú lyžicu usušených kvetov na pol litra prevarenej vody, necháme zapariť 15 minút a môžeme prisladiť medom.
Na jeseň môžeme použiť tmavofialové plody bazy, ktoré nám ľahko zafarbia odev, ak budeme pri zbere bobúľ nepozorní. Bazové plody pomáhajú pri bolestiach chrbtice, reumatizme, ischiase či zápale trojklanného nervu. Čerstvé plody bazy užívame opatrne, pretože ich nadmerné užitie nám môže spôsobiť nevoľnosť, zvracanie až závraty. Z odšťavených čerstvých plodov užívame polievkovú lyžicu šťavy 2x denne. Šťava má aj mierne preháňavé účinky, s čím treba počítať. Pri príprave čaju použijeme 1-2 čajové lyžičky usušených bobúľ, ktoré dáme zapariť na 15 minút v 0,5 l pohári.
Bazové kvety sú dobré aj na prípravu bazového sirupu alebo bazovej malinovky:
Príprava bazového sirupu:
Získame približne 2 litre bazového sirupu.
5 veľkých rozkvitnutých kvetov bazy zbavíme väčších kvetných stopiek, ponoríme ich do hrnca s litrom horúcej vody, prikryjeme vrchnákom a necháme vylúhovať niekoľko hodín. Potom bazovú vodu zlejeme, pridáme šťavu z dvoch až troch citrónov a všetko prefiltrujeme cez jemné sitko. Nasypeme 1,5 kg kryštálového cukru, mierne zahrievame a miešame vareškou, až kým sa všetok cukor nerozpustí. Naplníme do čistých fliaš a po vychladnutí uložíme do chladničky. Sirup nám vydrží v chladničke približne 2-3 mesiace, do tej doby by sme ho mali minúť.
Príprava bazovej malinovky:
Do 5 litrového pohára natlačíme 20 rozkvitnutých kvetov bazy, kilo cukru rozpustíme v 4,5 litroch vody, pridáme šťavu z jedného citróna a zalejeme bazové kvety až doplna. Necháme týždeň na slnku až nám to začne ku koncu trochu bublinkovať. Ak spozorujeme bublinky skôr, napríklad už na štvrtý deň, nenechávame to ďalej na slnku. Hneď precedíme a rozlejeme do litrových fliaš a dáme do chladničky. Piť treba rýchlo, ináč nám to začne kvasiť aj v chladničke.